logo

nouzová telefonní čísla - Městská policie Chomutov

Akce týmu prevence

Happy Day 2015

čtvrtek, 12 listopad 2015 12:13

Zábavu v duchu prevence přinesla již po několikáté akce Happy day, která proběhla 12. září 2015 od 14 hodin před Městským divadlem v Chomutově. Na dospělé a děti čekalo na místě veliké množství zábavy, poučení a samozřejmě i odměn. Pro ty nejmenší návštěvníky bylo připravené malé dopravní hřiště a rozličné stolní hry. K informativní části přispělo stanoviště OSPODu (orgán sociálně-právní ochrany dětí), dále byly k vidění ukázky práce městské policie, PČR a státních a městských hasičů. Akčnější část zábavného odpoledne vyplnil otočný simulátor nárazu vozidla, laser pistole, ukázka bojového sportu Bujinkan a výcvik psů. Výborný program, příznivé počasí a příjemná hudba, která provázela celý odpolední program, vytvořila z této akce příjemnou a poučnou kratochvíli pro všechny, kteří sem zavítali.

Sebeobrana pro ženy 2015

čtvrtek, 05 listopad 2015 07:00

Prevence Městské policie Chomutov se nezaměřuje jen na děti, ale také se zajímá, jak bezpečně se v našem městě cítí i jiné skupiny obyvatel, tentokrát jsme se zaměřili na ženy. Oslovili jsme tedy s odkazem na otázku pocitu bezpečnosti zaměstnankyně firmy Magna z chomutovské průmyslové zóny.  Nabídli jsme absolvování přednášky na téma „Bezpečné chování a nebezpečné situace“ a na základě zájmu jsme vytvořili skupinu zhruba jedenácti žen. Ty pak následně prošly přednáškou, dostaly pro svou ochranu také osobní alarmy a projekt pokračoval dvěma lekcemi sebeobrany. Na těchto lekcích jim zkušený lektor předvedl několik základních hmatů, díky kterým by se v určitých nepříjemných situacích dokázaly ubránit. Dále měly možnost si naučené dovednosti vyzkoušet na figurantovi, který simuloval útok na jejich osobu. Na závěr je dobré zkonstatovat, že i když si moc přejeme, aby se žádná z žen do takové situace nikdy nedostala, takový malý trénink a příprava jim dodala určitě minimálně na kuráži a sebejistotě.

Drakiáda 2015

čtvrtek, 05 listopad 2015 06:18

Prevence Městské policie Chomutov letos doslova přivolávala pravé podzimní počasí, aby se na chystané Drakiádě mohla vznášet přímo armáda draků. Nakonec se tedy všichni vyrobení a zakoupení dráčci se svými drakonoši sešli 9.10. 2015 v odpoledních hodinách na hřišti ZŠ Písečná a klání o „Nejlépe létajícího draka“ a „O nejkrásnějšího draka“ mohlo začít. Porota se nestačila divit, jak to všem dětem z družiny ZŠ Písečná šlo, a měla skutečně nelehké rozhodování. Nakonec ale jeden z dráčků předčil všechny ostatní ve výšce svého vzletu a o vítězi již nebylo pochyb. Stala se jím Sylva Leśniaková se svým bratrem. Při vybírání nejkrásnějšího draka jsme se zaměřili převážně na ty vyráběné, kde zvítězila Natálie Vaverková. Vítězové dostali diplom a drobné odměny na památku na den, kdy dokázali „přemoct“ skoro stovku dalších draků.

Prevence není nikdy dost. Moc dobře to vědí i preventisté městské policie, kteří připravili zábavnou akci s názvem Happy day. Jejím cílem je děti i dospělé varovat před různým nebezpečím a zároveň informovat o činnostech, které mají preventivní složky na starosti. 

Vše vypukne 13. září ve dvě hodiny odpoledne před městským divadlem. Děti si budou moci projet dopravní hřiště, aby si připomněly zásady správného chování na silnici. K vidění bude spousta ukázek, například Tai Chi, sebeobrana, výcvik psů či první pomoc. Svou práci představí kromě strážníků i policisté či hasiči. Při akci se budou moci lidé také nechat anonymně vyšetřit krev na HIV.

Celý den se ponese v příjemné atmosféře. Přestože se jedná o vážné téma, organizátoři se vždy snaží varovat zábavně, aby si informace dospělí i děti lépe zapamatovali. Pro děti jsou za snahu připravené odměny.

Nevídaný zájem měli chomutovští sportovci o očipování svých jízdních kol. Čipování prováděli strážníci ve spolupráci s policisty hned dva dny v červenci a po akci nezbyla ani jedna ze sto třiceti čipovacích sad.
Opatřit kolo čipem, který v sobě nese jméno svého majitele a kontaktní údaje, mohli cyklisté v Bezručově údolí a na cyklostezce u zooparku. Na obou místech se ještě před začátkem akce utvořily fronty. “Zájemců o čipování jízdních kol bylo více než jsme očekávali. Bohužel nám nevystačily čipovací sady pro všechny a část jsme již museli odmítnout. Kvůli vysokému zájmu se budeme snažit tuto akci na podzim zopakovat,” uvedla manažerka prevence Městské policie Chomutov Iva Ejim.
Strážníci poskytovali čipy na kola pro dospělé vyšších hodnot, čipy pro dětská kola jsou nevhodná, protože často mění majitele. Stejně tak strážníci odmítali očipovat kola několik desítek let stará, se kterými jejich majitelé přijížděli i z okolních vesnic.
Čip se umístí do rámu kola hluboko pod sedačku, díky háčkům jde zatlačit jen jedním směrem, tedy dolů. Z kostry poté vyndat nejde, aniž by jí případný zloděj nerozřezal.
Lidé se při akci o čipování živě zajímali. “Poté, co jsme rozdali všechny sady, se nás lidé ptali na nejrůznější informace k tématu a zajímali se o zabezpečení svého majetku. Někteří byli ochotní si sadu na vlastní náklady objednat a zakoupit. Velmi nás potěšilo, že se lidé zajímají právě i o preventivní ochranu svých věcí,” doplnila Iva Ejim.

Strážníci budou vaše kola čipovat zdarma

středa, 23 červenec 2014 13:01
Městská policie pomáhá předcházet krádeži kol. Dva dny o prázdninách bude zájemcům jejich kola čipovat. Kola tedy budou označena speciálním kódem, který v sobě ponese iniciály majitele. Očipovat svá kola si mohou cyklisté 30. července mezi desátou a třináctou hodinou v Bezručově údolí a 31. července mezi třináctou a šestnáctou hodinou na cyklostezce u zooparku.

Zábavné dopoledne zaměřené na dopravní výchovu připravila městská policie ve spolupráci s republikovými policisty pro čtvrťáky ze základní školy v Březenecké ulici. “Právě v tomto ročníku se totiž dopravou zabývají a preventivní akce našich strážníků a dopravních policistů jim měla názorně ukázat, jak to chodí v praxi,” řekl velitel městské policie a náměstek primátora Jan Řehák. 

Policisté si pro děti připravili lecjaké nástrahy. “Musely zvládnout test určený pro chodce i pro cyklisty, poznat dopravní značky a také jízdu zručnosti,” uvedla manažerka prevence Městské policie Chomutov Iva Ejim. Oříškem pak byl slalom, který školáci projeli nejprve střízliví a poté i opilí. Pocit opilého člověka navodily brýle, které mění vnímání střízlivého člověka. “Projet dráhu bez brýlí zvládl každý na jedničku, s brýlemi to naopak nešlo bez chyby nikomu. Děti tak poznaly nebezpečí, které hrozí, když za řídítka nebo volant vozu usedne opilec,” doplnila Iva Ejim.

Za účast při dopravním dopoledni dostali školáci drobné dárky ve formě reflexních pásků na bundy či tašky a sladkosti. Malí zvědavci si navíc mohli prohlédnout policejní auto.

Strážníky v pravěku, ve vesmíru i na Havaji kreslili druháčci z chomutovských základních škol. Městská policie totiž vyhlásila již pátý ročník výtvarné soutěže, tentokrát na téma Městská policie podle představ dětí. “Soutěž je každoročně vyhlašována v rámci preventivních přednášek na základních školách. Malí žáci se zapojují rádi, letos se sešlo pět set výkresů,” řekl velitel strážníků a náměstek primátora Jan Řehák, který výhercům předal ceny.

Seniory nadchl výcvik psů

čtvrtek, 18 červenec 2013 20:31

Skupina seniorů strávila den na služebně strážníků. Nebylo to však proto, že by provedli něco nezákonného. Preventistky Městské policie Chomutov totiž pro klienty Domu s pečovatelskou službou Písečná připravili zábavný a poučný program.

Chomutovští strážníci zpestřili táborový program dětem z Litvínova. Jejich prázdninový pobyt u Kamencového jezera plný sportu a her totiž doplnili dopolednem zaměřeným na prevenci kriminality. “Program byl zaměřený hned na několik oblastí. Děti se tak dozvěděly, jaká pravidla musí dodržovat na silnici, jak nebezpečné mohou být drogy a alkohol i o nebezpečí ze strany různých lumpů a podvodníků, k rozpoznání uniforem skládaly táborníci makety strážníka, policisty a hasiče, navíc si zopakovaly čísla linek tísňového volání ” uvedla manažerka prevence Městské policie Chomutov Iva Ejim.

Strana 1 z 3